Najlepšia príprava na zimu s dokonalou obuvou

Chladné zimné dni sa začínajú pomaly a opäť zas na niekoľko mesiacov stávať súčasťou nášho života. Nie je to nič príjemné a v porovnaní s letnými mesiacmi ani pohodlné. Pokiaľ si však zvolíte správnu a vhodnú obuv, budete sa aj v zime cítiť naozaj dokonale. My vám prezradíme, ktoré veci by ste pri takomto type obuvi nemali podceňovať a čo všetko je nutné vziať do úvahy pri jej kúpe.

Najlepšia príprava na zimu s dokonalou obuvou
Najlepšia príprava na zimu s dokonalou obuvou (Foto: topankaren.sk)

Informujte sa vopred

Zimná a jesenná obuv by mala byť odolnejšia voči nepriaznivým podmienkam okolitého, vonkajšieho prostredia. Podľa toho by ste si ich mali teda kupovať. Dnes je výhoda, že vás o tom upozornia aj priamo v predajni s obuvou a dokonca si to môžete prečítať aj na informačnom letáku, ktorý vám vložia do krabice s novými členkovými čižmami.

Vezmite si aj impregnáciu

Asi ste už boli svedkom toho, že po nákupe vám predajca ponúkal aj špeciálne prípravky na impregnáciu obuvi. Ako ste zareagovali? Vo väčšine prípadov mávneme rukou, „nie ďakujem“. Po čase však zistíte, že sa vám na povrchu topánky začínajú vytvárať nevzhľadné fľaky a dokonca sa môže látka aj rýchlejšie poškodiť.
Mali ste ich pred prvým nosením naimpregnovať. Tieto látky majú svoj význam, pretože dnešná obuv sa vyrába z iných materiálov ako v minulosti.

Aj naši starí otcovia si svoju obuv pravidelne čistili, krémovali a natierali tým, čo im bolo dostupné a pomohlo. Nabudúce si impregnáciu kúpte, vydrží vám možno aj niekoľko sezón, záleží koľko máte členov v domácnosti.

Sušenie mokrej topánky

Jedna z ďalších chýb, ktorú robíme zrejme všetci. Sneh je, ako asi viete zmrznutá voda, ktorá sa môže dostať aj do našich topánok. Pokiaľ ste nepoužili impregnáciu, alebo ste boli vonku dlhšie než by bolo vhodné, obuv sa vám premočí. Lenže vy si chcete svoje krásne snehule ráno opäť obuť do práce. Vysušte ich, ale nie pri zdroji tepla. V blízkosti a priamo pod radiátorom a iným zdrojom to naozaj nerobte. Koža a materiál topánok stvrdne a menia sa tak jej vlastnosti.

Dajte si do nich noviny. Tie sa postarajú o vlhkosť a prebytočnú vodu z nich vysajú. Pokiaľ by ste potrebovali rýchlejšiu pomoc, na trhu sú špeciálne elektrické sušiče obuvi, ktoré sa vkladajú do jej vnútra, čím sa ich povrch nijako nepoškodí.

Kupujte kvalitné kožené topánky, aby nohy mohli voľne dýchať. Okrem toho však aj vydrží dlhšie ako tie koženkové, alebo snáď dokonca látkové. Zimná obuv by mala mať aj vyššiu podrážku, aby sa mráz a chlad nedostali tak rýchlo k chodidlám. Nepodceňujte výber obuvi a dajte si na nej záležať, ide nakoniec o vaše zdravie.

Text: PR