Nevydržíte na diéte? Poznáme 5 prekvapivých objavov pevnej vǒle
Nechýba vám pevná vôľa a preto dokážete dodržať svoj sľub zbaviť sa prebytočných zásob po sviatkoch alebo po stresovom období, kedy sa vám všetko sype, veci idú z kopca a život ukázal obrátenú stranu mince? Väčšina z nás si zaryto myslí, že zato môže najmä disciplína a v základe pevná vôľa. Dnes vám chceme priblížiť niekoľko faktorov alebo samozvaných spúšťačov pre plnenie cieľov a predsavzatí, ktoré si každoročne dávame.
Ak si osvojíme mechanizmus alebo podstatu plnenia cieľov, nebude ťažké uskutočniť a zvládnuť akúkoľvek náročnú úlohu, ktorá si vyžaduje duchaprítomnosť, seba disciplínu a pevné presvedčenie, že niečo naozaj dokážeme i napriek pochybám okolia. Sem s nimi!
Pevná vôľa – „poučkový pojem”: Asociácia amerických psychológov vytvorila pevnej vôli svoje vysvetlenie a pomenúva ju ako „schopnosť odolávať krátkodobým pokušeniam pre vyšší záujem plnenia si dlhodobých cieľov.” Využiť pevnú vôľu vo svoj prospech znamená neskákať z jednej činnosti do druhej, ale cieľavedome ísť za svojím cieľom a vyvinúť všetku snahu a úsilie, aby sme dosiahli očakávané výsledky. Za pevnou voľou vidieť badateľné pozitívne účinky vytrvania v činnosti, ktorá nie je celkom pochuti, ale slúži k dosiahnutiu cieľa. Dovoľte, aby sme vám naservírovali 5 priamych faktov, ktoré sa zaslúžia o to, aby snaha a úsilie, ktorú vyviniete, stála za úspešný koniec predsavzatých cieľov.
1) Vôľa ═ prasiatko, kam vhadzujete peniaze
Celkom sa nám hodí detský príklad šetrenia úspor do prasiatka. Dieťa si každý týždeň odloží do prasiatka drobné z desiaty, aby si mohlo o dlhý čas kúpiť hračku, po ktorej túžilo. Rovnako sa dá demonštrovať modelová situácia, kedy idete do fitka a pribalíte si vlastnoručne urobený proteínový obed. Ušetríte tým svoju peňaženku od nenásytného míňania za pizzu alebo obed v meste. Jej objem nebude ľahší, naopak posilnený výnosom, ktorý ste urobili pre svoj rozpočet. „Prvý pozitívny krok ku zmene vyvolá ďalší, spustí sa reťazová reakcia, ktorá je želaným efektom. Seba disciplína je štádium v živote, ktoré vedie k pozitívnym zmenám. Zmení to spôsob, akým sa pozeráte na svoj cieľ. Ten, kto sa vráti do fitka po úmorných hodinách cvičenia, začína sa stravovať rozumnejšie a hlavne zdravšie.” vysvetľuje svoje stanovisko odborníčka Marina Chaparro.
2) Vôľa ═ cvičený sval
„Veľa ľudí sa drží mylného predpokladu, že pevnú vôľu buď máte alebo nie. Nie je to celkom tak. Vôľa sa posilňuje jej pravidelnou aktivitou a čím dravejšie ideme za cieľom, tým silnejšia dokáže byť,” objasňuje Chaparro. Prakticky, silná voľa nevznikne práve z posilovania, ale má rovnaký systém- pravidelne a často praktizovať, a výsledky sa dostavia. Sú to často bezvýznamné úspechy v živote, ktoré dopomáhajú k tomu, aby mala vôľa silnú trvácnosť. Pretaví sa do veľkých výziev, ktoré nemožno obísť. Rany, pády a sklamania sú prostriedkami, ktoré nás posilnia vytrvať v začatom. V závere zožneme úspech, aký v kútiku duše každý očakáva.
3) Pocity a dojmy sa podpíšu pod výsledok
Prepojenosť medzi pocitmi a skutkami je spojným mostíkom k úspechu alebo neúspechu. To, či podľahnete tvarohovému závinu, určuje aj nastavenie počas dňa, alebo akým smerom sa uberal dnešný deň. Ťažký a náročný deň v práci, veľa učenia alebo vyčerpanie oslabia cestu ku úspechu. Nie sú to len pocity, čo ovplyvňujú silné sebazaprenie. Príliš veľa rozmýšľania alebo uskutočnenie viacero rozhodnutí sa postará o to, aby sme boli zraniteľnejší a pomalšie sa dopracovali k zdarnému koncu.
4) Potrebujeme oveľa viac ako vôľu
Vôľa je jednou zo vztyčných bodov, ako sa dostať ku cieľu. Rovnako potrebujeme mať plán hry, ako uskutočniť svoje zámery. Prirodzene, sú chvíle, kedy vôľa zaznamenáva sínusoidu- v jednej chvíli je silná, inokedy zase slabne. Sústreďme sa nato, aby prišla vždy, keď ju najviac potrebujeme. Jednou zo skrytých zbraní proti neúspechu je mať pevné presvedčenie, neodkláňať sa od cieľa. Pevné presvedčenie musí byť v rovnováhe s pevnou vôľou. Ilustrujme si oba pojmy ako vzájomných spojencov úspechu, ktorí spolupracujú. Náš tip: pre zvýšenie silnej vôle sa z času na čas vystavte rušivým faktorom, ktorým ste predtým nedokázali odolať a cvičte sa v sebazaprení vytrvať v pevnom presvedčení a nezlyhať. Príklad: Doteraz ste kupovali chutné, hotové jedlo plné éčok a vysokých energetických hodnôt, a najmä prázdnych kalórií. Už týždeň nakupujete len bio stravu, čerstvú zeleninu a ovocie, chudé mäso, ryby, bielu múku ste zamenili za špaldovú… nastavili ste si nákupný zoznam tak, aby korešpondoval s cieľom schudnúť, vyformovať problémové partie a udržiavať si pevné zdravie. Gratulujeme! Tak to má byť.
5) Vôľa ═ obnoviteľný zdroj
Sme ľudia. Máme právo zmýliť sa, zlyhať, pozbierať nové sily a znovu vstať. Dajte si čas, aby ste získali novú, života darnú energiu z niečoho, čo milujete- prechádzok v prírode, posedeniu s priateľmi, v tichu s partnerom. S odborníčkou Marinou Chaparro sa zhodneme, že nájsť si čas na seba a svoje záujmy, nás oslobodí od stereotypu. Potreba získať svoj životný priestor, uznanie od tých, na ktorých nám najviac záleží, nás posilní v tom, aby sme neprestávali veriť v krásu a realizovateľnosť cieľov a snov, ktoré nám behajú po mysli. Malá perlička: pomysleli by ste si, že aj počúvanie obľúbenej hudby dokáže pomôcť, aby sme obnovili silu a vitalitu pre realizovanie cieľov?
Veríme, že sme vám dali pádne dôvody, prečo to nevzdať a ísť za svojím cieľom. Nech je žitie naplnené pádmi a úspechmi, ktoré sa za nimi skrývajú. Nezabudnite, za mrakmi sa skrýva Slnko a ožiari oblohu. Nech je Slnko cieľ, ktorý máte pred očami a mraky úskalia, ktorými úspešne prejdete!
Zdroj: webmd.com, foto: ilustračné (flickr.com)