6 spôsobov ako spraviť prechádzku zaujímavejšou
Pokiaľ ide o zdravý životný štýl, chôdza je najviac. Už len samotné kladenie jednej nohy pred druhú podľa výskumov úspešne napomáha udržaniu si zdravej váhy. Okrem toho tiež chôdza posilňuje kosti a svaly, zlepšuje rovnováhu a koordináciu a dokonca pomáha predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, vysokému krvnému tlaku a cukrovke. Ak vám však tieto benefity prechádzok týkajúce sa vášho zdravia nestačia na to, aby ste sa skutočne odhodlali na trochu chôdze, pripomenieme vám, že pohyb vyplavuje endorfíny, ktoré prispievajú k dobrej nálade.
Jediným problémom, ktorý môže nastať je, že chôdza môže byť postupom času nudná. Ak totiž každý deň prechádzate rovnakou trasou, obchádzate rovnaký strom a ako bonus ešte aj stretávate nepríjemného suseda, prechádzky vás rýchlo prestanú baviť. Preto pre vás máme niekoľko tipov, ako si spraviť chôdzu zaujímavejšou a zmazať tak monotónnosť stereotypov.
1. Započúvajte sa
Namiesto toho, aby ste si počas prechádzky pustili dávno opočúvaný mix piesní, ktorý vás už aj tak nebaví, započúvajte sa do zvukov okolo seba. Ak tomu zo začiatku nebudete vedieť prísť na chuť, skúste si pustiť len jednu z vašich obľúbených piesní alebo skontrolujte športové stávky a potom sa do okolia započúvajte znova. Koľko rôznych vecí, ľudí či zvierat po ceste dokážete zachytiť len vďaka sluchu?
2. Zapojte aj zrak
Presuňte sa ďaleko od svojej každodennej rutiny tým, že si zo svojej bežnej trasy spravíte dobrodružstvo. Nasávajte vizuálnu krásu obyčajných vecí, ktoré už dávno poznáte a ktoré bežne prehliadate. Vidíte, koľko rôznych vtákov alebo kvetov môžete zahliadnuť? Aké tvary dnes majú oblaky?
3. Naučte sa nový jazyk
Premeňte svoje prechádzky na vzdelávací program. Počúvajte minimálne 20 minút zo svojej prechádzky lekciu z cudzieho jazyka a potom si skúste naučené slovíčka či gramatiku v hlave pospájať do nových viet a slovných spojení.
4. Staňte sa kultúrnym antropológom
Spravte dlhodobý prieskum svojho okolia. Vyberte si napríklad svoj obľúbený strom, výhľad alebo čokoľvek iné a mapujte ho prostredníctvom fotografií po dobu jedného roka. Vytvoríte si tak nielen katalóg krás prírody, ale aj svojho odhodlania držať sa svojich športových plánov.
5. Prechádzajte sa po tme
Tma môže vášmu kardiu výrazne pridať na rozmanitosti. Zabezpečí totiž, že vaše zmysly budú prírodu a okolie vnímať oveľa pozornejšie. Vychádzke tiež dodá adrenalín, vďaka čomu sa zrýchli aj vaša srdcová frekvencia a spaľovanie tak môže byť o niečo účinnejšie.
6. Berte to ako výzvu
Prechádzky môžu znamenať aj výzvu. Vyskúšajte si, ako dlho si dokážete udržať návyk chodiť na vychádzku každý deň. Začnite tak, že sa skúsite prechádzať denne 30 minút po dobu jedného týždňa. Potom z toho spravte dva týždne, neskôr tri. Než sa nazdáte, bude z toho skvelý návyk a chôdza bude vašou súčasťou.
Autor článku: PE